ałania wykonywane są w temacie dentystyki? Kim jest stomatolog?
Stomatologia to dział zajmujący się poprawą stanu zdrowia oraz wyglądy uzębienia i jamy ustnej. Stomatolog to osoba, która może zapobiec wielu schorzeniom, jak również sprawia, że powstały ból zębów ustępuje.
Wykwalifikowany dentysta posiada wiele umiejętności, a jego doświadczenie rośnie wraz z biegiem praktyki lekarskiej. Stomatolodzy, przed podjęciem pracy uczęszczają na studia wyższe stomatologiczne, jak również biorą udział w wielu projektach, szkoleniach i kursach przygotowujących ich do podejmowania różnorakich działań.
W zakresie działań stomatologów znajdują się zabiegi takie jak:
- diagnostyka schorzenia,
- leczenie zepsutych zębów,
- estetyka stomatologiczna - piaskowanie, skaling, wybielanie,
- odciąganie dziąseł,
- profilaktyka,
- usuwanie kamienia i próchnicy,
- implantowanie,
- wiele innych,
Niektóre działania podejmowane przez stomatologów wymagają dodatkowej wiedzy i umiejętności, które wiążą się z chirurgią stomatologiczną. Zabiegi te wykonywane są dzięki doświadczonym i zaangażowanym stomatologom, posługującym się coraz nowocześniejszymi technologiami i maszynami. Sprzęty te pozwalają jeszcze bardziej precyzyjnie wykonać różnorakie działania, a jednocześnie minimalizują ból, który może odczuwać pacjent.
Gdy jednak nie udało się uchronić
Nagły ból zęba jest wskazaniem, by w najbliższym czasie udać się do lekarza stomatologa. Najprawdopodobniej w zębie jest ubytek, który będzie rósł i sprawiał coraz więcej problemów. Szybka reakcja dentysty, który oczyści ząb z próchnicy, użyje specjalnej, często niewidocznej plomby pozwoli uratować ząb. Próchnica rozwija się podstępnie, a niestety wciąż wiele osób odwiedza gabinet dentystyczny dopiero wtedy, gdy nie może już wytrzymać z bólu. W takim momencie ząb bywa już nie do odratowania, korzeń jest zaatakowany stanem zapalnym, a pozostałości zewnętrzne nadają się już tylko do wyrwania. Nowoczesna stomatologia dysponuje przyjemną i wystarczającą profilaktyką, by ból zębów stał się ponurym wspomnieniem z przeszłości. Gdy jednak nie udało się uchronić jamy ustnej przed próchnicą i ząb już mocno boli, nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza. Dentysta oceni, czy ząb nadaje się jeszcze do leczenia (niewielkie ubytki też mogą boleć, a ich leczenie nie jest trudne; te większe i bardziej skomplikowane często poddają się leczeniu kanałowemu) i je podejmie, naturalnie jeśli wcześniej zostanie wyleczony ewentualny stan zapalny. Pacjent z opuchlizną po stronie bolącego zęba zostanie najprawdopodobniej skierowany na prześwietlenie, na którym będzie widać skalę zaawansowania problemu. Stan zapalny zwalcza się odpowiednim antybiotykiem, co zapobiega dalszym nadkażeniom i ogólnej reakcji organizmu. Po pozbyciu się stanu zapalnego można przejść do wybranej metody leczenia zęba lub usunąć go, gdy jest to niemożliwe.
Ból zębów
Ból zębów jest często sygnałem alarmowym, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niedobrego i potrzebna jest interwencja, którą przeprowadzi dentysta.
Pomocna tu będzie stomatologia, czyli dział medycyny zajmujący się m.in leczeniem schorzeń związanych z uzębieniem.
Wizyta u dentysty może mieć charakter prywatny lub na NFZ. Z pewnością ważne będzie wcześniejsze rozeznanie na rynku stomatologicznym i wybranie odpowiedniego specjalisty. Powinien charakteryzować się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale również wzbudzać zaufanie, dzięki czemu wizyty nie będą napawały nas niepotrzebnym strachem, a stan naszego uzębienia wróci do normalności.